Райна Княгиня 

"Свързваме името на Райна Княгиня с ушиването на знамето на Априлското въстание, но тя е жена, дала целия си живот в помощ на просветата, освобождението и здравето на българските жени.
Райна Попгеоргиева Футекова е родена на 18 януари 1856 г. в Панагюрище. В ученическите ѝ години панагюрци избират да ѝ поемат разноските за образованието в Старозагорското девическо училище, като с основание очакват тя да се върне като учителка в града. Тя е и първата жена, завършила образованието си в Русия. Като учител в Панагюрище, младата Райна основала женско благотворително дружество, в което помагала на други жени да шият и бродират и непрекъснато проповядва идеите на свободата и любовта към отечеството"

Прочети повече

"Райна Футекова е 20-годишна главна учителка в девическото училище в Панагюрище, когато апостолът на Четвърти революционен окръг Георги Бенковски ѝ заявява, че тя е избрана да ушие знамето на въстанието. Без никакво право на отказ, на Райна ѝ е показано карловското знаме, със златен лъв и изписани думите „Свобода или смърт”. Тя приема и след два дни то е готово.
На 22 април 1876 г. знамето е осветено, а в нощта преди това Райна Футекова му пришива пискюли. Размерите на знамето са 2 на 1,5 м., има 2 лица и е поръбено със сърмена ивица. Осветено е от свещеници от града и околните села, а самата Райна, с препасани сабя и револвер, развяла знамето, преминава през Панагюрище, яздеща бял кон. Лично Бенковски ѝ присъжда прозвището Княгиня, по пример на пиеса на Добри Войников. Тъй като оригиналът се изгубва при бойните действия, за честването на 25-годишнината от Априлското въстание Райна Княгиня ушива 3 копия на оригиналното знаме, от които днес са запазени две.

След Априлското въстание е пленена от турците, които я подлагат на изключително тежки изтезания, сред които бой, глад, малтретиране от всякакъв характер, за което ни разказват както Захарий Стоянов, така и американският журналист Джанюариъс Макгахан. След категоричната намеса на множество дипломати Райна е освободена и изпратена да учи в Москва, откъдето след 3 години се връща като първата дипломирана българска акушерка.

След Освобождението Райна Футекова се омъжваза панагюрския кмет Васил Дипчев, от когото има шест деца ̶ петима сина и една осиновена дъщеря. С изключение на най-малкия син, който умира като тийнейджър, всички останали служат в армията и са отличени за участията им в различни битки. Синът ѝ Иван участва в трите националнообединителни войни и получава орден за храброст. Георги има значителен принос при победата на миноносеца „Дръзки” срещу турския „Хамидие”. Владимир участва в Одринската епопея, а най-малкият ̶ Асен, участва в Дойранската битка и в Деветоюнския преврат.
Въпреки че остава рано вдовица, с 6 деца и с влошено здраве, тя неуморно акушира безплатно на бедните жени. Работата ѝ с жените на богаташи, политици и дипломати ѝ помага да успее да издейства построяването на Майчин дом в София."